Сазан
У річці сазани вибирають для свого проживання найглибші вири, переважно де беріг обривистий, тобто круто сходить углиб, де багато корчів, каменів і ін. Такий вир в річках буває найчастішим на крутих заворотах русла. Краще беруть сазани з глинистого дна, а також і з піщаного, якщо воно переходить в недалекій відстані в глинисту. Кращий час лову сазанів вудкою — це кінець червня, липень і серпень. Весною до нересту сазан бере погано і далеко не скрізь. У вересні, в середині або в кінці, клювання сазана звичайно припиняється. Найбільш великі чаші попадаються на початку липня і в кінці серпня Кращий час дня — ранній ранок, але можна з успіхом ловити і увечері, в 4—5 годин після полудня; вдень сазан не клює, за винятком дрібного. Втім, в серпні і вересні він часто добре бере з 9 до 11 годин після полудня. Насадкою для вудіння сазанів можуть служити: червоний гнойовий черв'як, купа глистів, пшоняна каша, приготована круто, так, що її можна різати на шматки; земляні черв'яки, розпаренізерна пшениці, галушки з пшеничної муки, зім'ятий м'який білий і чорний хліб, боби, кукурудза і шийки варених рак. При початку лову треба випробувати різні насадки, оскільки сазан іноді віддає перевагу одній, іноді іншу.

Та, що краща підгодувала для сазанів — варена пшениця з пшоняною кашею; але можна також підгодовувати їх на парену пшеницю, жито, гречану кашу, сир, білий і чорний хліб, на варені боби, пшоняну кашу, зварену на молоці, розварений рис і перлову крупу. Дуже добре також кидати для тієї, що підгодувала кулі, зім'яті з глини з товченим конопляним сім'ям і розпареними зернами (іржи, пшениці, ячменю). Звичайно підгодувала кидають просто у воду рукою на те місце, де повинні бути закинені вулиці, а також трохи з боків і в глибину. Якщо бажають вудити вранці, то запріважівают місце увечері, при заході або після заходу сонця; якщо ж мають намір ловити увечері, то краще запріважівать місце вранці або ж серед дня. Після першої засипки тієї, що підгодувала повторити її можна тільки напередодні самого полювання, а ще краще за день до неї. Кислі зерна зовсім не слід вживати для тієї, що підгодувала.

Для лову сазана найдоцільніше застосовувати бегучую снасть. Ривки його, особливо перші після підсічки, дуже стрімкі, різкі, і, для того, щоб уціліла глуха снасть, довелося б ставити дуже міцну, а отже товсту волосінь Сазан же — одна з найобережніших риб, і чим тонше за лісок, тим вірніше і частіше за клювання. Уділіше використовують достатньо жорстке і могутнє, щоб мати можливість стримувати ривки риби, не відпускаючи великої кількості волосіні. Котушка зручніше з великим діаметром барабана, типу спінінга. Волосінь краще всього капронова: для лову сазанів вагою до 6-7 кг — діаметром 0,4-0,45 мм, для більших — 0,5-0,6 мм. Номер гачка підбирають по насадці (найчастіше № 10-14).

Якщо глибина на місці лову не більше довжини вудилища, краще ловити вудкою поплавця. При користуванні поплавцем ліска між ним і вершинкой вудилища може бути ослаблена, і риба, що бере насадку, не відчує опору. Положення поплавця регулюють так, щоб 1,5-2 м волосіні. починаючи від гачка, лежало на дні, на відстань від вершинки вудилища до поплавця були близько 2 м. На глибині, що перевищує довжину уділіша, зручніше ловити без поплавця, але при такому оснащенні також стежать за тим, щоб не менше 1,5-2 м волосіні лежало на дні. При лові з берега або човна, що стоїть на дрібному місці, це неважко зробити, наблизивши або видаливши від берега або човна вершинку вудилища. Якщо ж човен встановлений на глибокому місці, треба користуватися двома грузилами.

Найзвичайніше клювання сазана наступне: поплавець пливе убік з тією, що зростає бистрптою нс раптом занурюючись у волові Втім. сазан іноді занурює поплавець прямо в глибину, а іноді навіть кладе навзнаки, як лящ. Буває також, що крупний сазан бере з розгону; в цьому випадку звичайно він перебиває волосінь. Якщо поплавець занурився прямо в глибину, то для підсічки потрібне вудилище швидко підхопити або смикнути вгору; при зануренні поплавця вліво підсічка робиться підняттям вудилища управо і навпаки — при зануренні поплавця управо підсікають в ліву сторону. Сазан після підсічки з швидкістю блискавки кидається убік — це найнебезпечніший момент: риболов винен швидким і енергійним поворотом вудилища право або вліво примусити сазана обернутися до себе головою, потім, вставши з місця, міцно тримати вудилище в правій руці, а якщо сазан великий, то і в обох руках, не попускаючи і не підтягаючи до себе волосінь; сазан, кидаючись в різні боки, починає описувати правильні горизонтальні дугиспочатку поряд дна, а потім все ближче і ближче до поверхні; коли він підніметься настільки, що видно його у воді, можна його декілька наблизити до себе, піднявши небагато вудку; але якщо при цьому сазан стане описувати вертикальні дуги і навіть покажеться на поверхні, слід попустити йому волосінь; його поява на поверхні свідчить, що він ще не стомлений. Якщо ж, підтягши ближче до себе сазана, ви побачите, що він продовжує описувати горизонтальні дуги і притому не так швидко і не так поривчасто, як раніше, це вірна ознака, що він втомлюється; потримаєте еше декілька часу в такому положенні вудку: сазан буде незабаром як би нехотя, поволі описувати дуги і навіть зупиниться на декілька секунд; тоді пора брати сачок і підводити його ближче до берега, але при цьому не слід брати руками за волосінь навіть і тоді, коли сазан стане на місці. Підсочування слід проводити так: коли риба стомиться настільки, що лежить по декілька секунд без руху, то, підвівши їй голову, подхвативают її сачком, не піднімаючи останній, але швидко таша його до берега. Все це необхідно дотримувати з крупними сазанами; з дрібними ж можна, звичайно, опходігьси з меншою церемонією. Сачок повинен мати досить довгу рукоять.

У широких річках ловлять донними вудками Снасть для лову сазана бажана бегучая. Грузило прикріплюють на окремому повідці (не коротше за 1 м) або ставлять те, що ковзає.

Удят найчастіше з човна. Місце вибирають з таким розрахунком, щоб можна було ловити без дальньої занедбаності, відпускаючи насадку вниз за течією Це особливо важливо при користуванні рослинними насадками, що в більшості випадків погано тримаються на гачку. Крім того, коли волосінь не утворює дуги і витягнута за течією, клювання
помітніше, що істотно при обережному клюванні сазана
Іноді на глибоких місцях ловлять в схил коротким вудилищем (не довше 60—70 см). Довге незручно, оскільки навіть невелике гойдання човна викликає значний підйом і опускання вершинки його, а при цьому важко правильно відрегулювати глибину відпустки і своєчасно відмітити клювання.

Вудилища для лову сазана в схил виготовляють з ялівцю, жимолості, бакелізованной фанери, клеєного бамбука. На вудилищі з ялівцю зазвичай завтовшки в комле 10—12 мм, у верхівці — 5—6 мм ставлять товсту пробкову або очеретяну рукоятку. Це зручно для намотування запасу волосіні. Для своєчасної відпустки запасу волосіні, намотаної навколо рукоятки, до вершинке уділіша примотують шматок пружного сталевого дроту. Волосінь затискають між вудилищем і дротом. При ривку риби і повороті вудилища ліска вислизає із затиску і вільно розмотується. Але краще користуватися котушкою, тоді замість затиску на вершинке ставлять пропускне кільце. Вантажило легеню, веретеноподібної форми, закріплене наглухо на волосіні. Довжина повідця 1,2—1,5 м.

Човен при лові в схил встановлюють на одному носовому якорі і ловлять з корми, оскільки, користуючись коротким вудилищем, важко управляти рухами риби, що попалася, і вона легко може заплутати волосінь за якірні вірьовки. Ловлять зазвичай двома вудками. Грузило тримають в 15—20 см від дна. При лові на рослинні насадки, щоб швидше замспп' клювання, волосінь накидають на спеціальний сторо- жок, зроблений з тонкої сталевої пружинки і укріплений на вершинке вудилища.

Клювання при лові в схил найчастіше виражається у відхиленні волосіні від вертикалі або в легкому похитуванні вершинки вудилища. Але зрідка сазан йерет ривком, і якщо вудилище не закріплене, то тягне його у воду. Важко сказати точно, в який момент слід підсікати.

Категорія: Види риб | Переглядів: 1800 | Додав: rubalka-mr | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі - зареєструйтесь, або увійдіть ввівши пароль і логін !
[ Регістрація | Вхід ]
[BODY]