Колір воблера – не все так просто.
В міжсезоння всі рибалки-спінінгісти чекають, коли вже з озер і річок зійде крига, прогріється вода та взявши спінінг в руки можна буде відпочити на риболовлі. В цей період йде активна підготовка до нового сезону: купляються вудлища, котушки та приманки.

І якщо років 10 тому назад не можна було щось вибрати, то тепер ринок пропонує нам такий вибір, що вже й не знаєш, що тобі потрібно. Але найбільший існує вибір воблерів. Їх є сотні видів, а в комбінації з розфарбуванням – в десятки раз більше. Тому, коли досвідчений спінінгіст, купляючи воблер особливо не вагається, яке розфарбування чи колір вибрати, оскільки вже інстинктивно відчуває ”робочий” він чи ні, то початківець просто заплутується в цьому різноманітті.



Найчастіше початківці-спінінгісти слухають поради більш досвідчених товаришів чи візуальним взірцям, взятим з рибальської літератури. Вплив умов ловлі на вибір розфарбування Проте для різних видів риб та різних умов ловлі розфарбування також відрізняється. Тому я вирішив проаналізувати свій досвід ловлі на воблери, щоб дати певні поради початківцям щодо вибору розфарбування воблера. При цьому я беру до уваги глибини до 3 м, як найбільш часто використовувані при ловлі спінінгом в закид. До того ж на глибинах більших, ніж 3 м, деякі кольори вже стають не такими помітними, поглинаються іншими кольорами, а ловля на воблери в закид стає неефективною.

Спочатку розглянемо умови ловлі незалежно від виду риби. І можливо ви вже десь чули або читали дещо із нижческазаного, проте задумайтесь, чи використовували на практиці.


1. Визначте основу харчового раціону об’єкта вашої ловлі. Наприклад: ви ловите щук в озері, в якому існує велика популяція окуня. Найефективнішими розфарбуваннями будуть: “під окуня”, а також комбінації чорного, зеленого, жовтого й жовтогарячого кольорів. До речі ці ж розфарбування будуть ефективними і для ловлі окуня в цій водоймі.


2. Зверніть увагу на колір дна та прозорість води. Загальні рекомендації тут такі: чим темніший колір дна і мутніша вода, тим темнішою і насиченішою має бути розфарбування. Наприклад, ловлячи окуня в двох різних водоймах ви помічаєте, що в одній окунь має темне насичене розфарбування (переважно озера з темним грунтовим покривом та багатою рослинністю), а в іншій – блідих тонів (як правило, в річках з пісчаним дном). В першому випадку домінуючою буде темне кольорово насичене розфарбування воблера (комбінації чорного, коричневого, зеленого, червоного, жовтогарячого кольорів, краще голографічна розфарбування), в іншому – комбінації світлих блідих кольорів, таких як: білий, сірий, світло-жовтий, -коричневий, -зелений. Теж саме стосується і прозорості води, чим прозоріша вода, тим світліший і натуральніший має бути розкрас.


3. Температура води. Згадаємо основи фізіології риб. Це перш за все холоднокровні організми. Тому чим теплішою є вода (при цьому вона більш насичена киснем), тим риба активніша, а кольори в таких умовах повинні бути яскравими. Це комбінації жовтих, жовтогарячих, червоних, зелених кольорів, які риба помічає з більшої відстані, і які її роздратовують. Холодна вода – холодні і бліді кольори (білий, блакитний, сірий, світлокоричневий).

4. Подивіться вгору. В залежності від кольору неба та стану погоди розфарбування вашого воблера теж повинна відрізнятись. В сонячну погоду при ясному небі ефективнішими будуть темні тони, тому що риба найчастіше атакує знизу вверх і бачить приманку на фоні світлого неба, тому темніші розфарбування є більш помітними. Деякі професіонали рекомендують використовувати чорний колір, проте мій особистий досвід свідчить не на користь цього кольору. Мабуть, цей колір є вже занадто помітним і неживим на фоні світлого неба. Тому я не раджу його використовувати. В похмуру погоду найкраще проявляють себе світлі кольори: білий, сріблястий, світло-коричневий, -зелений, -жовтий та їхні комбінації.

Ефективність розфарбування в залежності від виду риби

Щука. Почну саме з неї, як з основного об’єкту ловлі спінінгістів. Незважаючи на агресивність і жадібність щуки, розфарбування воблера має велике значення на величину вашого улову.

Так, ловлячи в одному озері протягом тривалого часу я помічав, що в різних умовах ловлі воблери різного розфарбування моделі Perch фірми Salmo, на які часто ловив щуку, працювали з різною ефективністю. В сонячну світлу погоду й особливо при чистій воді Perch розфарбування GS (сіра спинка, білі боки і рожевий живіт) перемагала у відношенні 5:2 розфарбування GT або “зелений тигр” (світлозелена спинка, жовті боки з чорними тигровими плямами і жовтогарячий живіт). Але коли вода зацвітала чи ставала мутною після кількаденних проливних дощів і риба була пасивною, “зелений тигр” виманював абсолютну більшість щук. Причому на натуральні розфарбування клювання було набагато гіршим. В умовах мутної води чи похмурої погоди добрий результат дають розфарбування “зелений і вогненний тигр”, трішки гірше RedHead (червона голова, білий хвіст). Яскраві насичені кольори: зелений, жовтогарячий, жовтий, малиновий, салатовий в різних комбінаціях (так звані “клоунськi” розфарбування), беззаперечно кращі в період цвітіння води. Якщо ж вода прозора, а температура її не перевищує 20 градусів найкраще показують себе натуральні розфарбування: “під щуку, окуня чи плітку” в залежності від основного об’єкту харчування щуки. Але слід зазначити, що кольори не повинні бути занадто яскравими і різкими, краще якщо вони будуть нібито побляклими, розмитими.

Окунь. Вибір розфарбування дуже подібний, що і при ловлі щуки, але уникайте надто блискучих голографічних, особливо золотистих кольорів. Оскільки експериментуючи з приманками різних кольорів, можу сказати, що вони малоефективні при ловлі окуня порівняно з іншими. Загалом в темних умовах ловлі (вечірні сутінки, похмуре небо, період цвітіння води) найкраще показав себе окрас “зелений тигр”, а при світлій погоді й чистій воді – натуральний “під плітку” з рожевим або червоним животом. Універсальною на мій погляд є розфарбування під окуня. Недарма фаворитом у ловлі окуня в мене виступає 5-cантиметровий Rapala Shad Rap “окуневого” розфарбування, який ловить будь-де й будь-коли і неодноразово рятував мене від нуля.


Жерех. Зізнаюсь, що маю невеликий досвід ловлі жереха на воблери. Це пов’язано з тим, що ця риба дуже обережна і не підпускає близько до себе, а воблери як відомо мають не найкращі аеродинамічні характеристики. Тому в основному я ловлю її на такі класичні приманки, як Kastmaster фірми Acme чи різноманітні пількери, якими можна дістати її з відстані 50 і більше метрів. Проте, є такі умови ловлі, в яких правильно підібраний воблер може обловити навіть фірменного кастмастера. Припустимо, що ви ловите на виступі повороту річки. В даному випадку можна успішно ловити сплавом, сплавляючи воблер вниз по течії під прибережні кущі, над підводною косою чи в інші місця знаходження риби.

Вимоги до воблерів стосуються форми, глибини та розфарбування воблерів. Щодо форми й глибини тут зрозуміло, що це повинні бути мілководні воблери-мінноy, як приклад можу порекомендувати: Rapala Original, Salmo Minnow, Yo-Zuri Aile Magnet. Розфарбування ж має не менш важливе значення, ніж два попередні пункти, оскільки жерех має дуже розвинутий зір. Тому найкраще себе показують природні кольори й розфарбування. Як базове найкраще взяти розфарбування “під уклійку” чи щось подібне (сріблясті, білі чи перламутрові боки й темна спинка).

Головень і в’язь. При ловлі цих видів риб я не знайшов жодних відмінностей щодо вибору кольорової гами приманки. Я віддаю перевагу натуральним розфарбуванням: “під уклійку чи плітку” або комбінаціям різних відтінків коричневого, зеленого й чорного кольорів. Тобто, керуюсь в залежності від того, що є об’єктом харчування риби. Якщо місце стоянки риби далеко від берега (на перекаті), то краще вибрати натуральні розфарбування під малька білої риби (фаворитом в цих умовах у мене виступає Yo-Zuri L-Minnow 44 з фіолетовою спинкою і сріблястим низом). В іншому випадку, коли рибалю під навислими до води деревами чи біля прибережних кущів (особливо в період масового вильоту хрущів), мій вибір комбіновані розфарбування чорного, коричневого, сірого кольорів з частковими вкрапленнями білого й зеленого. Тобто, повинні переважати темні тони. Часто буває так, що риба відразу реагує на падіння воблера тaкого кольору миттєвою хваткою.

Хочу звернути увагу на те, що яскраві червоні і жовті кольори при денній ловлі в’язя й головня є неефективними. Очевидно це пов’язано з тим, що ці кольори в природному розфарбуванні комах та жуків сигналізують про їхню неїстівність чи отруйність. Тому краще уникати цих кольорів.

І наостанок ще кілька практичних порад:

- голографічні розфарбування краще застосовувати при ловлі в похмуру погоду або при каламутній воді ;

- щоб знати, які розфарбування найбільш ефективні в різних умовах ловлі, найкраще мати декілька кольорів певної моделі воблера в уловистості якого ви впевнені, ніж багато різних моделей з різними розфарбуваннями. Так ви швидше дізнаєтеся про ефективність певних кольорів в різних умовах ловлі; - експериментуйте з різними розфарбуваннями не тоді, коли клювання слабке й “від нічого робити” ви починаєте перебирати їх, а в періоди найактивнішого клювання. Знову ж таки це пришвидчить ваші пошуки ефективних розкрасок.

- вибираючи розфарбування воблера вибирайте таке, щоб переходи кольорів були плавними, а обриси тіла воблера були не чіткими, ніби розмитими. Такий воблер більш натурально виглядає у воді. Гарно, якщо на тілі воблера будуть часткові вкраплення, які різко контрастують з основними кольорами.


Сподіваюсь, що мої поради допоможуть вперш за все тим спінінгістам, які ще не мають досвіду ловлі на воблери. І пам’ятайте, що не розфарбування ловить рибу, а сам рибалка.

Категорія: Наживки | Переглядів: 2939 | Додав: rubalka-mr | Рейтинг: 5.0/3 |
Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі - зареєструйтесь, або увійдіть ввівши пароль і логін !
[ Регістрація | Вхід ]
[BODY]