ЛОВ ЩУКИ НА ЖИВЦЯ РУХОМОЮ ЛЕГКОЮ ДОНКОЮ
пособов лови щуки на живця в період відкритої води: жерліцамі, кухлями, вудкою поплавця, з човна в схил і т.д. Але жоден з них не можна назвати високоефективним при полюванні за хижачкою з живцем на річкових вирах і ямах. В той же час відомий, що найбільш крупні екземпляри мешкають саме в таких місцях, а за здобиччю вони зазвичай виходять в район верхньої брівки своєї "рідної" ями. Лов в схил, спеціально розроблена для "ямних" щук, буває успішною тільки з середини осені до льодоставу, в середній смузі Росії це жовтень - листопад. У цей період хижа риба скачується на велику глибину (як правило, максимальну для даної ділянки річки) і годуватися виходить тільки на нижню частину звалювання ями.
Спроби ловити в схил в теплу пору року (травень-вересень) часто бувають невдалими, оскільки щука харчується на глибині 5 метрів і менш. Причому навіть голодну хижачку насторожує рибальський човен, що пропливає над нею.
Пропонований спосіб розроблений з урахуванням всього вищевикладеного. Всі, хто пробовал ловити їм, відзначають його помітну перевагу перед іншими способами полювання за щукою в місцях з різкими перепадами глибини.
Снасть є вудилище спінінга з будь-якою котушкою, що дозволяє виконувати занедбаність на 20 метрів і більш. Звичайно, легко це робити з безінерційною котушкою, але остальноє зручніше виконувати мультіплікаторной або інерційною.
На котушку намотуєте 70-100 метрів основної волосіні (розривне навантаження - не менше 8 кг), на яку надягаєте 1-4 ковзаючих свинцевих грузил-"оливок" масою 7-10 р. Потім прив'язуєте вертлюжок, а до нього - повідець з одинарним гачком. За моїми спостереженнями, гострота щучьіх зубів залежить від географічного положення водоймища, в якому мешкає хижачка. У щодо теплих регіонах (Астраханська, Волгоградська, Ростовська області і Центральне Черноземье) жодна з щук не змогла перекусити в моїй снасті повідець d 0,7 мм. Волосінь d 0,5 мм "південна" щука перекушує украй рідко (у мене були два випадки), а волосінь d 0,4 мм - вже з віриоятностью близько 5 %. Тому, вважаю, для лову в річках, розташованих значно південніше за Москву, металеві повідці не обов'язкові. Цілком достатній повідець з волосіні d 0,7 мм, але при його використанні
слід неухильно дотримувати наступні правила:
- повідець повинен бути виготовлений з абсолютно свіжіше, ніколи волосіні, що раніше не використалася;
- після упіймання щуки будь-якого розміру, а також після будь-якого порожнього клювання ("пожувала і кинула") повідець відразу ж слід замінити новим;
- після кожної трьох-п'яти занедбаності повідець оглядають і при всякій підозрі на дефект волосіні (контакт з черепашками, каменями і т.п.) замінюють.
Незайве періодично оглядати і перші метр-два основної волосіні. Для повідців підходить будь-яка волосінь вказаного діаметру, зокрема дешева вітчизняна, якщо вона достатньо прозора.
При лові в північних водоймищах (Карелія, Кольський півострів) металевий повідець повинен обов'язково входити у вашу снасть. Північна щука відрізняється дивовижною гостротою зубоу і здібністю до перекушування волосіней будь-якої товщини.
У інших регіонах я ніколи не ловив і тому ніяких рекомендацій дати не можу.
У оснащенні застосовуються тільки одинарні гачки №№ 8-12 (по вітчизняній нумерації); бажано, щоб вони мали довгу цівку і довге жало із загином у напрямі цівки. Використання двійників або трійників різко збільшує кількість "глухих" зацепов снасти при проводці.
Тактика лову полягає в наступному. Ви стаєте на човні в 5-15 метрах від верхньої кромки ями - відстань залежить від того, яка глибина, на якій ця кромка розташована, чи різкий перепад глибин на звалюванні і наскільки каламутна вода. Чим менше глибина у кромки, положе звалювання і
прозоріше вода, тим далі слід встановлювати човен.
Занедбаність виконуєте у бік максимальної глибини або під невеликими кутами до цього напряму . Верхня за течією ділянка звалювання ("захід" на яму), як правило, дуже різка, там вважає за краще полювати найкрупніша щука. При проводці живець ідет строго проти течії, без бічного зносу, що виглядає природніше. На жаль, саме ця частина ями зазвичай виявляється сильно безлистою. Якщо при занедбаності відбулося 1-2 "глухих" зацепа, позицію доведеться змінити.
Мабуть, якнайкраще місце для лову щуки у такий спосіб - злиття двох річок. Достатньо уловистими місцями можуть виявитися віддалені від берегів острови, якщо поряд є помітні перепади глибини .
Техніка лову досить проста. Встановивши човен, ви робите 1-2 контрольних занедбаності снасти без живця - визначаєте, наскільки закоряжен звалювання (якщо місце дуже "суворо", декілька змінюєте місцеположення човна) і якою повинна бути оптимальна кількість грузил-"оливок" на основній волосіні, щоб при проводці чітко фіксувалося те, що стосується дна, а вага огрузки була мінімальною для даних умов лову.
Огрузка переважна легка - тоді живець менше травмується при занедбаності і вільніше "гуляє" при проводці. Після клювання, коли хижак тягне живця, снасть винна оказивать мінімальний опір.
Підготовка завершена, ви надягаєте на гачок живця. Стандартний спосіб насадки - за ніздрю. Якщо верхня губа у живця слабка (уклейка, дрібна плітка), то гачком проколюєте нижню губу, а потім жало виводите через ніздрю. Другий спосіб надійніший, але живець в цьому випадку гине значно швидше.
Закидаєте снасть в намічену крапку. Прагніть зафіксувати момент, коли огрузка торкнеться дна (волосінь ослабіє), вибираєте зайву волосінь, чекаєте 30-60 секунд, щоб живець "опам'ятався", і починаєте проводку. Вона складається з послідовно виконуваних дуже плавних підтягань снасти на 0,3-1 метр і пауз 10-60 секунд. Підтягання - це під'їм вудилища з похилого положення (30-45 градусів щодо поверхні води) до близького до вертикального. Потім вудилище повертаєте в похиле положення, вибираєте слабке місце волосіні і вичікуєте паузу.
Якщо виникло відчуття, що снасть за щось зачепилася або відбувся різкий ривок, підтягання слідує сразу ж припинити. Ривок напевно означає, що риба узяла, причому це найбільш поширений тип клювання більшості хижаків, у тому числі і щуки. Беручка у вигляді "зацепа" для щуки менш характерна (звичайніша для судака), але теж не виключена. Навіть якщо зупинка не пов'язана з клюванням, все одно корисно витримати паузу порядка 1 хвилину. Цілком імовірно, що вантаж уперся в щось на зразок сходинки на дні, каменя, корчі і поряд може стояти в засідці хижак.
При клюванні (або підозрі на неї) риболов миттєво ослабляє волосінь: вудилище швидко подається вперед, кінчик його опускається до поверхні води. Після цього котушка знімається з гальма (у "безинерционки" відкидається дужка лесоукладивателя). Стандартна поведінка щуки після хватки живця загальновідомо: затиснувши його в зубах, вона відходить на 1-5 метра (іноді - більше 5 метрів), потім, стоячи на місці, розгортає здобич головою вперед і заковтує її.
Потім щука знову починає рух. Якщо воно через 3-5 метрів не припиняєтьсяпідсікайте. До цього моменту риба не повинна випробовувати ніякого помітного опору снасти, тому хай волосінь сходить вільно, причому бажано, щоб її з котушки стягував сам риболов, а не хижачка.
У оснащенні використовується одинарний гачок, і лов розрахований на повне заковтування живця. Звідси слідує головне правило: краще підсікти пізніше, чим раніше (в межах розумного). Якщо хватка відбулася на крупного живця, то поспішати тим більше не потрібно - невеликий щупак заковтуватиме його довго, можливо, в декілька прийомів. Після підсічки починається виведення.
Щука - досить сильна, швидка і кмітлива риба, тому необхідно спочатку її добре натомити - це стосується екземплярів вагою 1,5 кг Бажано, щоб вона кілька разів піднялася на поверхню і ковтнула повітря. При цьому стежите, щоб вона не почала різко розгонитися по поверхні води: це означає, що риба збирається "зробити свічку". Всупереч тому, що пишуть в риболовецькій літературі, цією здатністю обладают не тільки дрібні, але і солідні особини (до 4 кг включно).
"Свічці" можна запобігти, якщо вдасться відхилити рибу від прямолінійної траєкторії сильним рухом вудилища убік. Але коль риба все ж таки виплигнула, необхідно миттєво ослабити натягнення волосіні (подати вудилище вперед, опустивши його кінчик у воду). Крім того, не можна давати щуці піти під човен або завести волосінь під мотузок, що йде до вантажу, тому початкові стадії виведення краще проводити на достатньому видаленні (10 метрів і більш).
Після того, як риба узята, садіть її на кукан і відрізуйте повідець. Якщо гачок знаходиться в пасти, його легко витягнути, узявшись за вигин гачка великим пінцетом або спеціальним затиском і протягнувши повідець через м'які тканини, як нитку за голкою. Якщо гачок опинився в глотці або стравоході, то його краще там і залишити до моменту патрання. Щуки з повідцями, що стирчать з глотки, жили у мене на куканах з довгими шнурами до 6 діб. І це не межа, оскільки після такого тривалого пребыванія "на прив'язі", вони ставали ще жвавішими і агресивнішими.
Живці, яких використовують для лову даним способом, повинні мати міцну верхню губу; витримувати принаймні три занедбаність, не втрачаючи рухливості, бути привабливими і помітними для щуки (важити більше 30 г, мати довжину 8-18 см і, бажано, світле забарвлення). Для річок півдня Росії по всіх перерахованих параметрах якнайкращим живцем є білий (срібний) карась. Він надзвичайно живучий, легко витримує до 30 дальньої занедбаності, активно "працює" при проводці. Крім того, найкрупніші екземпляри "ямной" щуки часто попадаються саме на білого карася досить значних розмірів. Свою найбільшу щуку (7 кг) я зловив на карася, масою близько 200 р. А за два тижні до цього в тому ж місці я "боровся" з хижачкою великих розмірів (орієнтування, 9-10 кг), але не зміг її "узяти" зважаючи на трохи своєї підсаки. "Крокодил" спокусився на срібного карася, масою близько 250 р.
Взагалі для лову в районі ями великий живийец краще дрібного. Навіть невеликі щуки (1-2 кг) віддають явну перевагу живцям, що важать більше 80 р.
На другому місці після срібного карася знаходиться червонопірка. Переважна більшість щук, спійманих мною описуваним способом, спіймана на червонопірку. У південних водоймищах цю рибку досить просто добути за допомогою легкої вудки поплавця у верхніх шарах води у кущиків трави, чагарників латаття, біля очерету. По живучості і рухливості червонопірка декілька поступається карасеві, але, зважаючи на свою надзвичайну поширеність, вона є для мене основним видом живця. На жаль, в деяких місцях в середині літа щука червонопірку не дарує, а бере виключно на плітку або уклейку.
Після карася плітка і уклейка є, мабуть, найпривабливішими живцями для щуки, але з ними важко "працювати": губи досить слабкі (уклейку слід чіпляти тільки за обидві губи), крупні екземпляри витримують 2-3 удари об воду при дальній занедбаності, дрібні - одін-два. Уклейка і невелика плітка дуже швидко гинуть в кан-не, якщо та не знаходиться в прохолодній воді. Але коли щука стає гурманкою, доводиться враховувати її смаки.
Використання живців інших видів риб (окунь, піскар, йорж, підлящик і густерка) не дало бажаного ефекту при лові щуки даним способом на річках півдня Росії.
Що стосується поведінки щуки, що стоїть у великих ямах і вирах, то можу поділитися своїми спостереженнями, жодним чином не претендуючи на їх універсальність.
1. Якщо погода протягом доби постійна, то вранці щука бере набагато краще, ніж увечері. Влітку, при ясній сонячній погоді "ранок" для "ямной" щуки починається не раніше 8 годин, а закінчується опівдні. Потім до 17-18 годин зловити її практично неможливо. Увечері (17-21 година) при гарній погоді ловиться в основному невелика щука, і клювання мляве.
2. Щука не любить дуже гарну погоду (по людських мірках). Якщо ж погода "щучья" (похмуро, є вітерець або легка мряка), ця риба починає годуватися пізніше (9-10 годин ранку), та зате полює без перерв до раннього вечора (18-19 годин).
3. Якщо погожим ранком щука взагалі не брала, то в обід або трохи пізніше, ймовірно, буде гроза. За півгодини-годину до грози щуки і судаки вискакують на екстрене годування, починається короткочасний жор. Часто саме у цей момент попадаються дуже крупні екземпляри. Але слід пам'ятати, що під час грози ловити на відкритих просторах небезпечно, а користуватися углепластіковим вудилищем - неприпустимо! Через 15-20 хвилин після початку грозового дощу і до вечора ловити не має сенсу - клювань більше не буде.
4. Щука не любить теплу воду. Вона може зовсім перестати харчуватися, якщо декілька тижнів коштує дуже сильна жара.
5. Щука не любить дуже сильної течії і кам'янистих перекочувань.
6. Щука не любить раптового сильного помутніння води.
7. Щука володіє добре розвиненим нюхом, активно реагує на запах свіжій крові. У мене було декілька випадків, коли на сильно пожованого живця, що кровоточить, ледве дихаючого, майже відразу ж послові занедбаності слідувало дуже упевнене щучья клювання.
"Побічним продуктом" при лові щуки на ямах є інші хижаки: судак, соменок, окунь, рідко жерех. Їх поведінка після хватки відрізняється від щучьего: всі вони (окрім окуня) швидко і без зупинок тягнуть в глибину. Здобич, затиснуту в пасти, вони розгортають і намагаються заковтнути прямо на ході. Іноді їм це
вдається, якщо живець виявився дрібним і прогонистим.
В більшості випадків "нещучьі" клювання закінчуються тим, що неабияк пом'ятий або задушений живець врешті-решт оказива-ется кинутим. При підсічках, зроблених трохи раніше за цей момент, риба, як правило, "сідає" ненадійно або взагалі сходить.
Окунь після хватки поводиться своєрідно: проходить 2-3 метри, на декілька секунд зупиняється, потім знову слідують прохід і зупинка, при цьому він часто рухається по кругу.
Якщо на ділянці, що обловлюється, брав окунь, значить, тут щуки зараз немає і необхідно змінити позицію або закидати далі, на велику глибину.
При резкому помутнінні води після сильних злив на звалювання ями навіть в ясну погоду можуть вийти сомята. Якщо в 8-10 годин ранку на живця узяв соменок, то краще відразу ж перемкнутися на лов "вусатих" - вони можуть брати весь день. А ось щуки цього дня вже не буде - вона подібних катаклізмів не любить, тому крупних живців можна відпустити і поповнити запас піскарями і уклейкамі.
Не виключено, що услід за сомами на полювання вийде зграя судаків.

Категорія: Цікаві історії та поради | Переглядів: 3270 | Додав: rubalka-mr | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі - зареєструйтесь, або увійдіть ввівши пароль і логін !
[ Регістрація | Вхід ]
[BODY]