Ловля Йоржа весною



Риболови йоржа неполюбляють: сопливий, колючий і дрібний, заважає ловити іншу рибу.Але на деяких водоймищах попадаються «королівські» йоржі або наближені до них за розміром. Ось тоді від лову можна отримати деяке задоволення, особливо коли не бере інша риба.

Так, в минулі травневі свята я ловив на одній з приток Оки, який місцеві просили не називати. Ні лящ, ні плітка не клювали. Плітка вже віднерестилася, а лящ готувався. Я проходжувався з вудкою по заводінкам і ловив крупних йоржів, які, очевидно, зібралися біля берега погодуватися риб'ячою ікрою. У результаті від нуля піти вдалося, якщо врахувати що ще попалося два трехсотграммових голавліка. Так, голавля куди як цікаво ловити, та зате в готуванні він ніякий, а ось з йоржів ми з друзями зварили прекрасну юшку. Всі тільки охали, сьорбаючи та смакуючи!

Для літнього лову йоржів простіше використовувати махову вудку. У серпні-вересні, закидаючи з берега, можна потрапити на дуже щільні зграї йоржа і наловити цієї риби удосталь. Активний йорж не тільки в світлий час доби, але, трапляється, його зловиш і вночі. З насадок вважає за краще черв'яка, мотиля, мормиша. Іноді клює на опариша, яку-небудь німфу. Відразу необхідно сказати, що якщо у черв'яка залишити вільним довгий кінець, то йорж нерідко просто стягує його з гачка.

Багато риболовів, націлених на лов крупної риби, наприклад, ляща, не тільки не люблять йоржа, але майже ненавидять його. Буває, підгодуєш як слід «п'ятак» ляща, а замість сковорідних увальней один за іншим беруть сопливі ершишки з мізинець.

Щоб рука не втомлювалася, краще узяти недовге вудилище, аби воно діставало до йоржистого місця. Зазвичай для лову з обривистого берега хапає 5–6 м вудилища. Основна волосінь – 0,12 мм, повідець – 0,1 мм. Поплавець, відповідний глибині і силі течії, вантажопідйомністю 1,5–4 р. Власне кажучи, тест поплавця великого значення не має, оскільки йоржисті клювання нав'язливі, і якщо вже він підійшов до насадки, то не відійде, поки її не заковтне, що відіб'ється в явному притопленні поплавця. Гачок №10–13, з довгою цівкою.

Можна ловити вудкою, оснащеною котушкою і пропускними кільцями, в проводку. Насадку пускають у самого дна.

Важливо, щоб вона рухалася дуже поволі, інакше йорж за нею не поженеться. Часто «колючий» попадається на вудку-напівдонку. Довжина повідця і якість самої снасті тут великого значення не мають. Йорж бере і на достатньо грубу снасть, навіть якщо ваш повідець діаметром 0,3 мм, а гачок № 6–8.

Для йоржистого лову цілком підходить і беспоплавочная вудка. Якщо вудіння відбувається на течії, то необхідно, щоб насадка волочилася по дну – тоді риба її швидше відмітить. Таку снасть на Україні називають «покатком».

Ловлять на «покаток» на перекочуваннях з нерівним дном і невеликими поглибленнями, проте зацепістих місць не повинно бути. Ліску можна узяти потовще, оскільки її краще волочить течією, а на клювання йоржа вона особливо не впливає. Я б порекомендував для «покатка» узяти 6 м вудилище, наглухо прив'язати до нього волосінь діаметром 0,28 мм (довжина волосіні повинна бути на 1–1,5 м більше довжини вудилища), через петлю приєднати 15–20 см повідець діаметром 0,18 мм, який запобіжить обриву всієї снасті у разі зацепа, а до повідця прив'язати гачок № 10–13 і наживити його шматочком червя «гармошкою», щоб не було довгих кінців. Вантажило – дробинка вагою від 0,5 до 3 г, залежно від сили течії.

Хороші місця для лову йоржа на покаток знаходяться в кінці перекочування, де є різкий перехід на глибину. Тоді оснащення вруг, що квапливо волочиться по дну, уповільнює свій рух. Тут-то її і хапає йорж.

Можна ловити маховою вудкою з човна, закріпивши останню на течії за допомогою якорів. Спосіб лову з човна – в проводку або на напівдонку. Часто йорж попадається при лові ляща короткими бортовими снастями на глибинах.

Деякі риболови здійснюють помилку, використовуючи короткі вудки при лові з борту, якщо глибина під човном складає навіть 4–5 м. При кристально чистій воді обережний лящ добре бачить човен і відходить від нього, якою б смачною йому та, що підгодувала не здавалася. Проте йоржа ніщо не лякає і він в таких випадках зазвичай клює безупинно.

Лов вудкою з бічним кивком і блешнею може бути вельми успішною восени, коли йорж збирається у великі зграї на окремих глибоких прибережних ділянках з суглинним, кам'янисто-мулистому або піщано-кам'янистим дном.

На річках при цьому ловлять майже завжди з берега, на ставках і озерах до йоржистих місць частіше доводиться підбиратися в забродку. Правда, за наявності човна будь-якого класу можна скористатися нею. Тоді цілком підійде для лову навіть коротка зимова кивковая вудка. Розмір блешні особливого значення не має, підійдуть дрібні, середні, великі.

Модель їх і колір також не дуже важливі. Особливо уловистими будуть «дробинка», «овсинка», «уралка», «личинка», «мурашка» і деякі інші. Для наживки беруть мотиля – насаджують по одній личинці або цілим пучком, шматочок червя, риб'ячу ікру, деякі види німф. Взагалі ж при великому скупченні йоржа він нерідко бере на голу блешню. При використанні безнасадочних «бісів» для лову інших риб цей усюдисущий проноза встигає заковтнути і цю приманку.

Для вудки з бічним кивком і блешнею можна використовувати будь-які види кивків, лише б пластина або пружина відзначала грубі клювання. Для упіймання йоржа цього досить, оскільки він часто просто висне на гачку, спокушений грою блешні.

Донні снасті застосовують по йоржеві в тих місцях, де вудкою до нього не дістати. Часто буває достатньо примітивною закидушки. Проте значно легше закидати снасть і виймати рибу легким вудилищем спінінга, обладнаним безінерційною котушкою і легким оснащенням. Добре підійде і пікерная снасть. На донку з годівницею йорж попадається при лові ляща і іншої риби. Якщо годівниця забита рослинною сумішшю, йорж може і не підійти, але у разі введення до складу тієї, що підгодувала живих компонентів (мотиля, шматочків черв'яків) йорж деколи замучить клюваннями, поки не підійде зграя крупної риби. Лящ, мірна плітка, густера швидко відгонять йоржа від тієї, що підгодувала.

Донка з гумовим амортизатором – ще одна снасть для лову йоржа. Правда, вона не завжди виразно відображає клювання, зате на ній багато гачків і для упіймання декількох йоржів її можна залишити на ніч, закинувши у відповідне місце. Для неї підійдуть повідці з монофільной волосіні завдовжки 30–50 см (важливо, щоб насадка лежала на дні). Гачки з довгою цівкою № 10–13. Повідці приєднують через карабін, щоб була можливість їх зняти, якщо йорж глибоко заковтнув насадку (це відбувається дуже часто). Бистрос'емниє повідці значно прискорюють лов.

Йорж зростає до 20 см, але зазвичай зустрічаються особини не більше 12 див. Це зграєва риба. У річках він вибирає глибокі ділянки із спокійною течією і твердим дном. Веде донний спосіб життя. Нерідко тримається під обривистими берегами, у вирах. Та і взагалі, часто зустрічається в найнесподіваніших місцях.

Завжди прагне дотримуватися берегової тіні (від чагарника, дерев, брівок). Як і густера, при яскравому освітленні йде на глибину. У озерах, ставках і водосховищах любить різні поглиблення, зокрема затоплені русла річок, різні ями і виходи з них, акваторії поблизу пристаней і причалів. Там, де попадається крупний йорж, можна чекати виходу ляща. Влітку, коли вода прогрівається, йде до холодних ключів і гирла тінистих приток.

Харчується черв'яками, рачками, німфами, ікрою і памолоддю риб, дрібними молюсками. Нерест у декілька етапів з квітня по червень. Одна з кращих наживок для судака, миня, щуки.

Категорія: Цікаві історії та поради | Переглядів: 11700 | Додав: rubalka-mr | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі - зареєструйтесь, або увійдіть ввівши пароль і логін !
[ Регістрація | Вхід ]
[BODY]