Рибалка в 

в Україні
Пошук:
Авторизоваться
Логін:
Пароль:

Вплив атмосферного тиску на кльов хижаків


Активність харчування хижої риби.

Запропонована увазі читачам журналу статя нашого колеги з Карелії багато у чому неоднозначна та спірна, та цимі цікава . І редакція із задоволенням публікує її, в надії, що вона буде корисна і іншим дослідникам природи, якими і повинні бути справжні рибалки. А, у загальному,спадає на думкущо скоро до уже звичних у рибальському арсеналі термометру та ехолоту невідємною частиною приєднається і барометр…

Серед багатьох природних факторів, що мають вплив на активність харчування хижої риби , основним, на мою думку, є атмосферний тиск, рещта ж є - другорядними. На протязі трьох років ми з товаришами проводили перевірку цого припущення і переконались у його вірності. Це і слугувало нам приводом для формулювання наступного практично цінного правила інтенсивності кльовк : активність харчування хижої риби різко зростає при любому зниженні атмосферного тиску, і чим різкіше буде це пониження , тим вища активність хижака.

У пошуках золотого правила.

Як ми дійшли цього висновку? Спробую прокоментувати хід наших пошуків.

Той факт, що кльов риби залежить від атмосферного тиску, доказів, думаю, не потребує. Питання ось у чому - як в цілях практичного застосування визначити міру його впливу. Якщо до цієї проблеми підходити тільки з позиції відповідності рівня тиску до конкретної активності риби у певний часовий період, наприклад - у першій декаді червня при атмосферному тиску 740 міліметрів ртутного стовбчика. -наприклад така,а при при 755 мм рт.ст. - інакша, то це, як нам здається, призведе до помилки у розшифровці самої закономірності кльову. Адже рівень тиску майже завжди коливається , тобто або піднімається, або опускається, і лише на короткий проміжок часу затримуючись на якомусь постійному значенні (що найчастіше відбувається у ночі). І багаторічні спостереження також дозволилинам зробити висновок, що сама величина рівня атмосферног тиску в даний момент часу не створює значного впливу на активність харчування риби. А риба сприймає тільки сам процес переміни атмосферного тиску: ріст, подіння і тимчасову зупинку. Тому ми і виключили з нашого аналізу конкретні числовізначення. Тепер розглянемо ці три основні фази руху рівня атмосферного тиску , і як вони впливають на кльов риби.

Пониження рівня атмосферного тиску.

Як тільки атмосферний тиск починає знижуватись, спостерігається найвища активність харчування хижої риби (жор). При цьому усі інші природні фактори - вітер, фази місяця, сонце - практично на неї не впливають. Кльов відмінний при любому вітрі або при повному штилі, при повнолунні чи при молодому місяці. Навіть при жаркій соначній погоді кльов відмінний (Якщо застосовувати "соначні” кольори приманок), і час доби немає значення - тільки було б світло. А для вдалого рибальства потрібне ще тільки одне - наявність хижої риби у тому місці де ви рибалите.

Кльов значно підсилюється, якщо тиск падає дуже швидко , а днями раніше була погода з підвищеним тиском. При цьому він нйбільш інтенсивний на протязі кількох годин беспосередньо після початку зниження тиску, але поступово погіршується ухудшается (відбувається насичення риби). Особливо швидке затихання кльову спостерігаеться тоді, коли подібне зниження тиску відбувається другий або третій раз підряд - риба до цього часу стоїть уже з повним шлунком.

Навіть незначний спад атмосферного тиску (на 2-3 мм рт.ст.) - якщо до того була фаза підвищення або стабілізації тиску - веде до покращенню активності харчування і дуже доброму кльову.

У цей період активного жору бажаніші приманки, імітуючі рибу : воблер, блешня, твістер, поролонка і т.п. Ящо під час лову стоїть сонячна погода, то краще застосовувати поманки наступних окрасок: червоної, червоно-жовтої, темної розкраски. Нижче, для наглядності процесу, змалюю цей період у вигляді графіка. Стадія жниження тиску є самим сприятливим періодом для лову хижої риби, у других же стадіях руху рівня атмосферного тиску кльов риби - гірший. У середині літа, при великій кількості періодів стабілізації і росту атмосферного тиску, кльов риби стає замітно гіршим (хоча багато хто вважає головною причиною цього підвищення температури води). Досягти якихось результатів тоді допомагає використовування для лову моментів незначних коливань (спадів) атмосферного тиску (на величину близько 1 -3 мм рт.ст.), частіше за все - у вечері або в ренці. Виникають ці коливання тиску в результаті зміни різно рівневих атмосферних фронтів, і риба у цей час завжди бере добре , хоча найбільш сприятливий кльов створюеться при прходженні атмосферних фронтів з низьким тиском чи, простіше говорячи, - циклонів.

Розглянемо періоди сприятливого кльову риби під час проходження циклону. Більша частина цих циклонів має однакову структуру. Телевізійний прогноз погоди демонструє нам настуну:

1 - перший період пониження атмосферного тиску припадає на початок входження циклону на територію вашого району; при цьому ще стоїть хороша ясна погода. І це мабуть, най кращий час для лову хижої риби, яка починає посиленно харчуватись, та і вітренні деньки приємні для самого риболова.

2 - другий період пониження атмосферного тиску, коли ми знаходимося уже в середині області циклону, настає при входженні тудиж дощового фронту. Це теж осить потужне падіння рівня тиску, а, значить - і час хорошого кльову. Але не слід забуватися в азарті, бо вдале рибальство може "неочікувано” закінчитись проливним дощем, котрий буде йти дуже довго. Потім, за цим ливнем, настане період стабілізації атмосферного тиску.

Циклони можуть мати і другий склад дощових фронтів, але самий розповсюджений - це той, котрий ми розглянули.

Відмінний улов найбільш вірогідний під час пониження рівня атмосферного тиску в результаті діяльності грозових фронтів або навіть однієї грозової хмари: кльов риби у цей короткий реріод просто відмінний. Якщо після закінчення грози (або просто дощу) атмосферний тиск стабілізувався або почав рости, то активність риби майже припиняється - і потрібна заміна приманки. Якщо ж тиск продовжує понижуватись, то хороший кльов не припиняється , і потрібно лише врахувати,що після дуже сильної грози риба може відійти у більш глибокі місця водойми.

фаза стабілізації атмосферного тиску (спокій)

Стабілізація атмосферного тиску виникає після завершння періодів як підвищення, так і пониження атмосферного тиску, по суті- розділяючи їх. На протязі певного проміжку часу (за звичай на протязі кількох годин, інколи і більше - наприклад, цілу ніч) рівень його змінюється. Найдовші ж періоди стійкого атмосферного тиску були нами відмічені у саредині літнього періоду. Під час подібної стабілізації - спостерігається самий поганий кльов, можна навіть говорити про його відсутність, тобто риба перебуває якби у невизначеному стані життеввої активності (часто - у стані спокою), і припиняє харчуватись.

Якщо період стабілізації настає після фази падіння тиску, то риба якби за інерцією ще продовжує харчуватись приблизно біля години, після чого кльов припиняється. Атаки хижака у цей час мають поодинокий характер, таі це лише у тому випадку якщо ви якимось чином його роздражнили, наприклад -попали приманкою просто у зграю стоячої хижої риби. Тому про повну відсутність кльову говорити не коректно - навіть у цей несприятливий для лову період.

Підвищення атмосферного тиску.

Фаза підвищення атмосферного тиску є для хижої риби періодом "утримання”. Хижак перестає полювати за здоровою мілкою рибою (або, як іще можна висловитись, у унього спадає "харчова активність”), і з активного стану він переходить у пасивний. Агресивний у нормальному стані хижак тепер може безпристрасно простояти цілий день серед зграї дрібної риби, навіть залишаючись голодним.

Дрібнота, відчуваючи таку пасивність хижака, користується цим для активного харчування, і не було б цього періоду - мілка риба не змогла б достатньо повноцінно харчуватись, так як наявність хижаків у більшості вадойм - дуже значна , і тиск із їхньго боку на дрібну рибу великий.

У цей несприятливий для хижої риби час, вона починає шукати корм зовсім не "рибного” характеру, а саме комах, хробаків, жаб, пуголовок, мишей, а також помираючу рибу та її залишки. Тому кльов її носить специфічний характер, і основою вдалого лову стають "мушки” (оп типу нахлистових), приманки саме з твістером, спінер-бейти, пластикова чи натуральна жабка, здохла рибка або її шматки. При цьому хижак завжди буде хапати не саму блешню, а любі "потрохи” , котрі є поруч. На сході і заході сонця кльов хижої риби може дещо активізуватися, і тоді варто скористатись "повільним” воблером, поролонкою, чи твістером. Але необхідна проводка "пораненої рибки” (торкання дна, часті зупинки та другі прийоми): і що більше приманка буде схожа на велику рибу, тим краще. Але на велику активність кльову,навіть на зорі, розраховувати не доводиться. У цец період завжди необхідно роздражнити рибу, а добрий улов можливий лише у професійних рибалок, іто не завжди, оскільки риба не голодна і її нічим привабити.

Помічено також, що улов брібнішає, - попадаються здебільшого,дрібніші єкземпляри хижака, а трофейні - велика рідкість: чим крупніша риба,тим більша степінь її жалежності від фактору "харчової активності”.

Що дае нам це правило

Одножначно розділити рибу на хижу і нехижу - неможливо, тому наші висновки, скоріш за все ,можна застоссовувати відносно усієї риби без виключення. Потрібно лише враховувати те, що під час зростання активності хижака більшості мілкої риби доводиться припиняти нормальне харчування і просто ховатися, або ж вимушено мігрувати у ті райони водойми, де на неї менше полюватимуть.

Можна припустити ще одну причину зростання "харчової активності” хижої риби у період пониження атмосферного тиску - риба не хоче залишатись голодною на довгий час через негоду, тобто падіння тиску і підказує їй що насувається негода.

Використання виділеного правила уже дало нам можливість збільшити у кілька разів улови і уникати невдалих рибалок, досягаючи хороших результатів в любий день. 

Переглядів: 6015 | Додав: rubalka-mr | Рейтинг: 4.8/16 |
Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі - зареєструйтесь, або увійдіть ввівши пароль і логін !
[ Регістрація | Вхід ]
Еще статьи...
Підпишись на оновлення:
Лента новостей
Цікаві статті:
Хостинг від uCoz