Повені – не проблема. Була б риба!



Щороку в березні і квітні починаються повені майже на всіх річках Прикарпаття, Буковини, Галичини і Закарпаття. Дністер, Прут, Західний Буг, Тиса, Стрий та інші річки бурхливо розливаються, затоплюючи великі площі, так що вода заходить до сільських будинків. Тоді це вже стихійне лихо, течія несе великі купи сміття, скирти з сіном, гуцульські хати, здоровенні гілляки, а часом і цілі дерева.

З гір разом з снігом який топиться, сходять купи сміття в річку. Воно осідає в ямах звідки "виганяє” рибу, зупиняється в заплавках — тут риби не знайдеш. А от коли ви потрапили на заплавку де купи гілок, та ще й коли дно всіяне крупним камінням, то мало не під кожним каменем сидить риба: чи то бичок, чи головень, чи судачок.

Варто зазначити й те, що тут крупної риби не знайдеш, так собі, дріб’язок (до 25-30 см). Для ловлі в таких місцях потрібне 4 метрове вудлище, звичайна котушка типу "Оболонь”, жилка 0,13 мм, кивок та мормишка: "уралка” чи "дробинка”, світлого кольору. Опускаємо її на дно і поштовхами ведемо до поверхні, знову опускаємо різко на дно... і повторюємо декілька раз, якщо поблизу є риби, то вона стопроцентово хапне гачок з мотилем або куском хробака-гнойовика. З не меншим успіхом можна ловити поплавчанкою для повені, яку я описав в номері 10 за 2001 р.

В цю пору часто чуєш: "до одного чоловіка в хату сом заплив, інший коропа на 8 кг в себе на городі заколов вилами, а буває й таке що й судак в плоті застрягне”. Хто знає, чи правда це? Але, як кажуть, диму без вогню не буває. Місцеві рибалки в цей час масово на волоки та донки-закидушки ловлять марен, головенів, рибців, лящів, сомів, судаків – та таких, що на волоці сітку з капронової нитки рвуть як павутинку.

До речі: про донки – закидушки. Тепер придумано безліч сучасних варіантів снастей цього класу: фідерів, квівер-тіпів, коропових донок, для яких використовуються різноманітні стопори, полівінілхлоридові протизакручувані, годівниці –клітки з пластику та інші причандалля. В мене є можливість ловити на ці снасті, але щосезону мене причаровує закидушка, не знаю чому? Може через те, що вона принесла мені найбільшого головеня на 3 кг, і марену на 4,5. Яких я зловив в один день під час повені коли спадала вода. Сумніваюся, чи б витягнув вудлищем таку рибу. А тут все просто: основна жилка 0,50 мм, 2 повідки, гачки № 8-10 та грузило, вилите в ложці; на гачку виповзок, дощові хробаки або гнойовики, закидаємо на швидку течію чи краще на межу тихої і швидкої води, де є вири, часто таке буває, що не встигаєш тягати рибу. Якщо ви потрапили на малу марену, то щука стоїть поблизу цього місця, найчастіше проти течії, де вона швидша. І пам’ятайте: чим більша глибина і течія, тим більша ймовірність зустріти крупну марену. В цей час найкраще риба клює не під час повені, а тоді, коли вода піднімається і коли спадає, а ще й як день виявився похмурим і січе мряка. Оптимальна кількість донок - 6-7. В "чисту воду” снасть теба робити тоншою, жилка тепер має переріз 0,40 мм, повідки 0,23-0,24. Незалежно від сезону на донки я чіпляю коропові гачки № 8-10 матового кольору . Їх не треба гострити, і, що найважливіше, лише із ста покльовок буває три сходи, бо риба підсікається сама. З собою треба мати декілька гачків із прив‘язаними повідками.

Але повернемося до весняної повені... Цікаві результати можна отримати, використовуючи поплавчанку і ловлячи нею впроводку, хоча дуже тонку жилку не варто ставити на вудку, оптимальний діаметр 0,20 мм, повідок 0,13 мм, гачок № 3-4. Є ще одна цікава снасть: це щось між поплавчанкою і донкою, в нас вона маловідома, а от на Заході на неї ловлять чуть не половина рибалок-спорстменів. Це славнозвісна «тірольська паличка». Основна її частина — це грузило-поплавок: верхня частина якого, це корок або пластик,а нижня грузило.

Снасть треба збалансувати так щоб грузило-поплавок стояв горизонтально. Нам ще знадобиться корок діаметром 2 см і тягарець дробинка (4), що має дію стопора. Снасть готова. Основна її перевага — це те, що вона не зноситься течією і не чіпляється за корчі. Вудлище 2,5 метра з кастингом 30-60 грам, безінерційна котушка, основна жилка 0,30 мм і повідок 0,23 мм. Вудлище на підставці, сигналізатор –дзвоник, покльовка відчувається як потяжка, підсічка повинна слідувати відразу. Цей спосіб добрий й тим що ви не порушуєте правила аматорського рибальства під час нересту.

Дуже цікаво в цей час половити донкою наживця. На вирах може клюнути сом. Найкращий живець - це карасик, часто можна потрапити на післянерестовий жор щуки. Тоді цих зубастиків можна наловити стільки, що й у відро не влізиться. Після того, як зійшов лід, а вода ще не піднялася, починає жирувати щука, тут підійде широка блешня коливалка чи та сама донка з живцем. Не забудьте про повідки, найкращі металеві від 27 см, з розривною нагрузкою в 7 кг, гачок фірми Mustad - трійний, округлої форми № 8. Карасика треба наживити за спинку.

Часто буває таке: щука добре бере живця протягом дня, а потім несподівано перестає –йдіть додому, клювання сьогодні, а може і завтра, не буде через дощ та прохолодну погоду. Судачка в цей час можна впіймати на уклійку чи бичка.

Шукати рибу треба за перешкодами – зваленими в воду деревами. Може клюнути головень, який залигне гачок так, що без екстрактора не обійтися. В квітні клюванню риби, якщо ловиш на хробака чи мотиля, заважатиме бичок. Хоча й це смачна риба, яка не має кісток, вона страшенно войовнича і здатна відігнати від ваших снастей навіть пристойну головеня. В цей час нереститися ялець, щука, окунь, підуст, головень, жерех, в’юн.

Повінь триває недовго-два тижні. Дуже поганою ознакою э її відсутність. Як кажуть старі люди, бути тоді Дністру «мутним літом». Що було в 2001 році. Дністер підніметься і багато рибалок чекатимуть літа, і я їх розумію. Навесні рибу ловити можна - але влітку цікавіше: ранкові і вечірні зорьки, спека, теплі місячні ночі біля вогнища; ловля на легкий спінінг головеня, жереха, окуня і судака, ловля на поплавок карася, плотву, краснопера і лина, а як цікаво половити донкою коропа, ляща і особливо сома. Літня риболовля по-своєму красива і неповторна, ми на неї чекатимемо, готуючи снасті, начищаючи казанки і складаючи рюкзак. Літо не за горами.

Категорія: Цікаві історії та поради | Переглядів: 3434 | Додав: rubalka-mr | Рейтинг: 5.0/3 |
Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі - зареєструйтесь, або увійдіть ввівши пароль і логін !
[ Регістрація | Вхід ]
[BODY]