Сторінки: « 1 2 3 4 ... 34 35 »



Діти і рибалка проти наркотиків  На Харківщині відбувся дитячий фестиваль, де досвідчені рибалки навчали дітей ловити рибу і взагалі показували, що таке здоровий спосіб життя без шкідливих звичок. 



Ось що треба сучасній рибалці для повного щастя? Напевно це відчуженість від міської метушні і шуму, самота з природою і хороші рибні місця. До нашого щастя, всі ці чинники гармонійно з'єдналися в одному водоймищі – каналі ім. Москви, який розташований на так вже далеко від міських воріт. Канал ім. Москви став одним з перших в країні крупною гідростатикою. Тут комплексно вирішувалися багато проблем. 



Ми знаходимося на Рузському водосховищі. Сюди ми приїхали для того, щоб половити хижака на спінінг. Частенько багато рибалок прагнуть відплисти від бази якнайдалі, але ми цього робити не будемо тому, що і біля бази зосереджено немало цікавих ділянок лову. Це водосховище цікаве тим, що тут є великий судак, велика щука, хороший окунь, і воно знаходиться на незначному віддаленні від міста. Відмінне місце як для рибного лову, так і для відпочинку.



Найчастіше кружками ловлять по плесу так, щоб вони проходили над різними глибинами: над горбами, над бровкамі і ямами. Найголовніше, щоб плесо було досить протяжний. Це потрібно для того, щоб кружкам було де розгулятися, а рибалці за ними постежити. Зараз ми зайдемо зверху за течією в початок плеса, запустимо кружки і будемо як рибалки і сто, і двісті років тому чекати клювання на цю нехитру, але дуже цікаву і результативну снасть.

Ми збираємося полювати за судаком пускаючи човен в дрейф. Ловити будемо на прямовисну вудку, а як приманка використовуватимемо балансири. Оскільки судак бачить під водою, то тому ми поставили флюорокарбоновую волосінь, та і досвід показує, що це значно ефективніше. Також в нашому арсеналі є аттрактант Mega Strike, який дуже улюблений судаком. Рибалкам і знімальній групі вже не терпиться вийти на воду. Заскучали за зиму по відкритій воді. Настрій у всіх вельми підведений.
Ми почали рибалку в густому волжськом тумані. Ранок видався як за замовленням. І наш оператор встиг зняти дивні кадри природи. Спостерігаючи ці пейзажі деколи згадуєш голлівудські картини заходу сонця на воді. Багато знаних рибаків знають, що щука не хоче брати попер, коли поверхня води дуже гладка. Справа йде набагато краще, коли спостерігаються невеликі брижі. І ось маючи в своєму розпорядження великий простір для експериментів ми міняли точку лову після кожного падіння клювання.
На жаль, знайти сьогодні хороше водоймище для рибалки, де не буде розкиданого сміття по берегах від залишків пияцтва диких компаній вже дуже важко. Або які відчуття бувають, коли при купанні біля греблі ногами у воді потрапляєш на викинуту пляшку з під пиво. Не та культура відпочинку пішла в наших людей.Сьогодні ми спробуємо знайти для рибалки незачеплені грубими руками людини місця природи. Кольський півострів сповна підійде під наші критерії. Тут живуть в річках і озерах риби, гідно гідні на найзаповітнішу рибальську мрію. І після тривалої подорожі поїздом ми дісталися до мети.
Сьогодні з нами за компанію на Волгу виїхав Андрій Шишигин. Човен відправився до місця лову і ми чекаємо неодмінного клювання. Найважче – це правильно провести джиги-приманку через протоку з потужною течією. Після швидко спійманої першої рибини клювання припинилося. Отже нам довелося трішки змінити місце лову. За весь час рибалки ми переміщалися по ямі в різні боки не відходячи од одного місця закиду. Це давало можливість міняти тривалість руху приманки по конкретному маршруту дна. Адже в нашої рибалки значення має як рибак представляє приманку рибі.


Якщо надворі непогода, а рибки почали активно поїдати корм, розшукуючи його в акваріумі, чекай поліпшення погоди. У чудову погоду риба раптом перестає брати корм, а у водоймах припиняється клювання – на негоду. Оцінюючи вплив погоди на клювання риби, потрібно пам`ятати таке: добре клює риба взимку - після першого льоду. Спостерігаючи за поводженням риби при зміні погоди, досвідчені рибаки встановили такі закономірності...
 

РАКИ В ПИВІ
Промитих оброблених раків (10 шт.) Опустити в бурхливо киплячу підсолену (0,5 л.) Воду, куди вже додано стебла 40 г петрушки або 20 г кропу, один лавровий лист, 2 горошини запашного перцю. Залити все однією пляшкою пива.

Зрідка струшуючи каструлю, варити раків 8-10 хвилин, поки вони не стануть червоними, і між каркасом і шийкою не утворюється тріщина. Зварившись раків охолодити у відварі. При подачі на стіл покласти раків гіркою на глибокому блюді. Окремо подати часниковий соус (тертий часник, дрібно рубані трави, майонез і сметана).

Смачного !

1-10 11-20 21-30 31-40 ... 331-340 341-344